بررسی تفاوت تاثیر ورزش صبحگاهی بر ابعاد سلامت روانی در افراد نظامی و افراد غیر نظامی

نویسنده

چکیده

ورزش صبحگاهی به‌‌عنوان یک ابزار چند‌بعدی با تأثیرات گسترده جایگاه و نقش ارزشمند خود را در سلامتی افراد در جامعه و کاربرد‌های گوناگون دیگری، متجلی کرده است. به همین منظور پژوهش حاضر درصدد است به بررسی تفاوت تأثیر ورزش صبحگاهی بر ابعاد سلامت روانی در افراد نظامی و افراد غیر نظامی بپردازد.
این پژوهش با جامعه آماری 250 نفر از افراد نظامی و 150 نفر از افراد غیر‌نظامی که به‌صورت اختیاری در پارک‌ها و مراکز ورزشی مشغول به فعالیت ورزش صبحگاهی بودند انجام گرفت. در این مطالعه از پرسش‌نامة سلامت روان که توسط گلدبرگ و هیلر تهیه شده، استفاده ‌شده است. نتایج این پژوهش حاکی از آن است که وضعیت سلامت روانی و کنترل فشار‌های روانی افراد نظامی با اختلاف معنی‌داری، بهتر از افراد غیر‌نظامی بود که این مسئله در همه ابعاد (علائم جسمانی، علائم اضطراب، علائم اختلال در عملکرد اجتماعی، علائم افسردگی) در مقایسه با افراد غیر‌نظامی در وضعیت بهتری قرار داشت. در پایان توصیه می‌‌شود الگوی پیشنهادی ورزش صبحگاهی در افراد نظامی که سبب شاخص سلامت روان ‌مؤثر واقع شده و موجب ارتقاء این شاخص در میان این نوع افراد ‌شده است، بایستی به‌منظور حفظ سلامت روانی نظامیان فعالیت‌های ورزشی را ‌به‌صورت مستمر از ضروری‌‌ترین برنامه‌های سازمان قرار داد.

کلیدواژه‌ها


عنوان مقاله [English]

Examine the differential impact on mental health among military personnel and their morning exercise routine

نویسنده [English]

  • SAYED ali rasekh
چکیده [English]

Sports as a multi-dimensional tool with far-reaching impact on the health status and their valuable role in the community and other numerous applications, is made manifest. Therefore, the present study aims to investigate the effect of exercise in the morning difference in the military and ordinary people's mental health. The study of mental health questionnaire was developed by Goldberg and Hiller were used.compared with ordinary people was in a better position.of the organization.

کلیدواژه‌ها [English]

  • Morning exercise
  • exercise
  • Mental Health
  • Military Personnel